Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi

 • Yer Adı:: Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi
 • Kategori: Müzeler
 • Tel: 0 312 309 68 00
 • E-Mail: [email protected]
 • Web: www.rmk-museum.org.tr
 • Adres: Necatibey Mahallesi, Depo Sokak No:1 Altındağ
 • Ulaşım: Ulaşım Bilgisi Yok
 • Şehir: Altındağ
 • İl:
 • Kroki: Kroki için tıklayın
 • Çalışma Saatleri: 10:00-18:00

Çelgenhan Rahmi M.Koç Müzesi, Ankara’da bulunan özel müzelerden bir tanesidir. Müze, ”Ankara’da kurulan ilk sanayi müzesi” olma unvanına sahiptir ve içerisinde pek çok eser sergilenmektedir. Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi, aynı zamanda tarihi bir değere sahiptir. Koç Holding’in kurucusu olan Vehbi Koç’un iş yaşamının ilk zamanlarında kullanığı bir dükkana ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi bir handa bulunan müze 2003-2005 yılları arasında aslına sadık kalınarak restore edilmiş ve ziyarete açılmıştır. Ziyaretçilerin beğenisine sunulan 3000’den fazla nesne yer almaktadır. Müzede sergilenen nesneler, denizcilik, karayolu taşımacılığı, demiryolu, havacılık, tıp, oyuncak, iletişim gibi kategorilere ayrılmıştır.

Müzenin bulunduğu Çengelhan, 1522-1523 yılları arasında dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılmış olup, ayakta kalabilen ender yapılardandır. Ankara’nın Hanlar Bölgesi’nde yer alan Çengelhan, Ankara Kalesi’nin alt kısmında (Ana giriş kapısında), eskiden At Pazarı olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Son olarak tabakhane ve yün deposu olarak kullanılan tarihi han, 20. Yüzyılın sonlarına doğru terk edilmiştir.

Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi’nde 32 farklı odada binlerce ürün sergilenmektedir. Ayrıca hanın orta yerinde bir lokanta bulunmaktadır. ‘’Endüstriyel Mirasın Aynası’’ olarak tanımlanan iki katlı hanın üst kısmında Raylı Ulaşım, Oyuncaklar, İletişim, Bilimsel Aletler, Denizcilik, Günlük Yaşam, Ankara & Atatürk, Rahmi Koç Galerisi ve Havacılık kategorilerinde sergiler bulunmaktadır. Hanın ilk katında ise Makineler, Karayolu Ulaşımı, Esnaf Sokağı ve Vehbi Koç’un Dükkanı bulunmaktadır.

Müzenin tam ortasında bulunan lokantada yemek ve kokteyller düzenlenmektedir. Ayrıca yaz aylarında açık olan terasta da organizasyonlar gerçekleştirilebilmektedir. Müzenin zemin katı ise sergi alanı olarak hizmet vermektedir. Dönem dönem düzenlenen çeşitli sergilerle sanatseverlerin beğenisi kazanılmaktadır.

Müze olarak kullanılan Çengelhan da çeşitli etkinlikler de yapılabilmektedir. Çengelhan Brasserie, düğün ve doğum günü organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Kurumsal çekimler, fotoğraf ve film çalışmalarının yanı sıra düğün çekimlerinizi de burada gerçekleştirebilirsiniz.

Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi Ziyaret Günler ve Saatleri

Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi, Pazartesi günleri haricinde haftanın her günü açıktır. Hafta içi 10:00 ile 17:00 arasında olan ziyaret saatleri, hafta sonları 10:00 ile 18:00 arasındadır.

Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi Giriş Ücretleri Ne Kadar ?

Çengelhan Rahmi M.Koç Müzesi’nin giriş bedeli yetişkinler için 6 TL, öğrenciler için ise 3 TL olarak belirlenmiştir. Bunun haricinde 10 kişi ve üzeri gruplara ise indirim uygulanmaktadır.

 

Bir Yorum Yazın