MTA Tabiat Tarihi Müzesi

  • Yer Adı:: MTA Tabiat Tarihi Müzesi
  • Kategori: Müzeler
  • Tel: 0 312 201 23 96
  • Adres: Üniversiteler, Dumlupınar Bulvarı No:139, 06800 Çankaya
  • Ulaşım: Ulaşım Bilgisi Yok
  • Şehir: Çukurambar
  • İl:
  • Kroki: Kroki için tıklayın
  • Çalışma Saatleri: 09:00-17:00 (Sal-Pzr)

Ankara müzelerinden bir tanesi de MTA Tabiat Tarihi Müzesi’dir.  Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan MTA Tabiat Tarihi Müzesi, 7 Şubat 1968 tarihinde hizmete açılmıştır.

Ankara MTA Genel Müdürlüğü bünyesindeki müze, 4000 metrekarelik bir alanda 3 kattan oluşmaktadır.

Müzenin en alt kısmında Türkiye’de yaşamış ve yaşamakta olan hayvan ve bitki türlerini sergilenmektedir. Bu bölümde 100’e yakın örnek bulunmaktadır. Soyu tükenmiş olan bitki ve hayvan türleri de bulunmaktadır.

Tabiat Tarihi Müzesi’nin giriş katı, Paleontoloji’ye ayrılmıştır. Bu bölümde 6400’e yakın fosil sergilenmektedir. Amerika’dan satın alınan etobur dinazor fosil iskeleti, Fransa Tabiat Tarihi Müzesi tarafından hediye edilen 15 milyon yıl öncesine ait Fransa’da yaşamış fillerin atalarından birine ait mulaj kalıp ve Kahramanmaraş / Gavur Gölü’nde bulunan M.Ö. 1000 yılının 2.yarısında yaşamış Maraş Fili’nin iskeleti, bu bölümdeki en dikkat çekici eserlerdir.

Müzenin birinci katında mineralojik – petrografik örneklerle süslenmiş olan 3.300’den fazla eser bulunmaktadır. 1972 senesinde Ay’a giden Amerikalı bir astronot tarafından getirilen Ay Taşı, 1989 yılında Sivas/Yıldızeli-Sulh Halil Köyü’ne düşmüş olan göktaşı ve Türkiye’nin zengin mermer çeşitleri gibi doğa yapıları bu kısımda sergilenmektedir.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi’nin diğer bölümlerinde Maden Tetkik ve Arama’nın kuruluşundan bu yana arazi ve laboratuvar çalışmalarında kullanılan araç-gereçler sergiye sunulmuştur.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi

MTA Tabiat Tarihi Müzesi Ziyaret Saatleri ve Ziyaret Günleri

MTA Tabiat Tarihi Müzesi, sabah 09:00 ve 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müze, pazartesi günleri haricinde haftanın 6 günü ziyarete açıktır. Müzeye yapılacak olan okul gezileri ve toplu geziler için randevu alınması tavsiye edilmektedir. MTA Tabiat Müzesi telefon numarasından randevu alınabilir. MTA Tabiat Müzesi, ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

MTA Tabiat Müzesi, Eskişehir Yolu üzerindeki Üniversiteler Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı üzerinde yer almaktadır.

MTA Tabiat Müzesi’ne giden otobüs hatları:

132: ODTÜ – Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus

133: ODTÜ – Çukurambar Yüzüncü Yıl- Ulus

Kızılay Güvenpark’tan binilebilir.

MTA Tabiat Müzesi’ne giden minibüs – dolmuş hatları:

Ulus – Yüzüncü Yıl – Çiğdem mahallesi

Kızılay – Yüzüncü Yıl – Balgat

Sıhhiye – Yüzüncü Yıl – Balgat

Bir Yorum Yazın