• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Ankara Üniversitesi Mezunu 10 Ünlü

Ankara Üniversitesi Mezunu 10 Ünlü
13 Kasım 2017 02:46

Bünyesinde Mülkiye, Hukuk Fakültesi, DTCF ve İLEF gibi önemli fakülteleri barındıran Ankara Üniversitesi, 1946 yılından itibaren birçok önemli mezun verdi.

Sadece Türkiye’de değil, Dünya çapında tanınan önemli mezunlara ev sahipliği yapan Ankara Üniversitesi’ndeki fakültelerin sıralarından siyaset, saat ve bilim alanında öne çıkan birçok isim bulunuyor.

Listeyi biraz kısa tutmak adına Ankara Üniversitesi’nden mezun olmuş 10 ünlü ismi bu yazıda derledik.

1- İlber Ortaylı

Türk tarih profesörü İlber Ortaylı, hem Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni hem de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ni bitirmiştir. Ortaylı, 1989-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmıştır.

2- Deniz Baykal

Türk siyasetinin önemli isimlerinden biri olan Deniz Baykal, 1959 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde mezun olmuştur. Baykal, aynı zamanda Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde de asistanlık yapmıştır.

3- Bülent Arınç

Başbakan Yardımcılığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevlerini yürüten avukat ve siyasetçi Bülent Arınç, 1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde mezun olmuştur.

4- Ahmet Necdet Sezer

Türkiye’nin 15’inci Anayasa Mahkemesi Başkanı ve 10’uncu Cumhurbaşkanı olan Ahmet Necdet Sezer, 1962 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde mezun olmuştur.

5- Erdal İnönü

İsmet İnönü’nün oğlu Erdal İnönü; başbakanlık, başbakan yardımcılığı, Sosyal Demokrasi Partisi genel başkanlığı gibi görevler yürütmüştür. Bilim insanı ve siyasetçi İnönü, 1947 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nin Fizik-Matematik Bölümü’nü bitirmiştir. İnönü ayrıca asistan olarak Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde görev yapmış ve 1955 yılında doçent olmuştur.

6- Ahmet Taner Kışlalı

1999 yılında arabasına yapılan bombalı saldırı sonucunda hayatını kaybeden siyaset bilimci, eski bakan, yazar ve öğretim üyesi Ahmet Taner Kışlalı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. Kışlalı, uzun yıllar boyunca Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler vermiştir.

7- Halil İnalcık

25 Temmuz 2016 tarihinde kaybettiğimiz tarih profesörü Halil İnalcık, eserleriyle Osmanlı-Türk tarihine hem siyasi hem ekonomik hem de kültür-medeniyet tarihi alanlarında katkılarda bulunmuştur. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nin Yeni Çağ bölümünden 1940 yılında mezun olan İnalcık, 32 yıl boyunca Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde hizmet vermiştir.

8- Cemal Süreya

Asıl adı Cemalettin Seber olan Cemal Süreya, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve İktisat bölümünden mezun olmuştur.

9- Ataol Behramoğlu

Şair, yazar, çevirmen ve edebiyatçı olan Ataol Behramoğlu, 1966 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Rus Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiştir.

 

10- Nihat Hatipoğlu

Akademisyen ve ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu, 1981 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyet Fakültesi’nden mezun olmuştur.

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar