• (Alış) 5.811 TL
    • (Satış) 5.822 TL
    • (Alış) 6.729 TL
    • (Satış) 6.741 TL

Hamamönü’nden Kale’ye

Hamamönü’nden Kale’ye
10 Nisan 2017 00:55

Son dönemlerde yapılan restorasyon çalışmaları, Altındağ ilçesini Ankara’nın turizm merkezlerinden biri haline getirdi. Tarihi dokuya yapılan dokunuşlar, bölgede turizmin canlanmasını sağlarken hem yerli hem de yabancı turistler için Ankara’nın son dönemlerdeki cazibe merkezi olmasını sağladı.

Hafta sonunda bir gününüzü ayırıp, Hamamönü’nden başlayarak Ankara Kalesi’ne uzanan keyifli bir yolculuk yapmanız için gezi rehberi hazırladık. Peki Hamamönü’nden Kale’ye uzanan yolculukta neler yapabilirsiniz?

Kahvaltıyla Güne Başlayın!

İlk durağımız Hamamönü. Restore edilmiş evlerin arasındaki onlarca kafe ve restoran, özellikle hafta sonlarında bir hayli yoğun olmaktadır. Kahvaltı tabağı ve kumda Türk kahvesi, menünün en çok tercih edilenleridir. 10 TL ile 20 TL arasında değişen kahvaltı tabağı, köy kahvaltısı ve serpme kahvaltı seçeneklerden birini değerlendirerek güne başlayabilirsiniz. Kahvaltının ardından kumda Türk kahvesini de denemenizi öneririz.

Mekanlar hakkında kararsız kalırsanız, Hamamönü’nde Gidilecek 5 Mekan başlıklı yazıya da göz atabilirsiniz 🙂

Yol Boyu Müze Keyfi!

Hamamönü’nden başlayarak Ankara Kalesi’nde tamamlayacağınız gezi güzergahı üzerinde, çok sayıda müze bulunmaktadır. İlk olarak Hamamönü’ndeki Mehmet Akif Ersoy Müzesi Evi‘ni ve hemen yanında bulunan Muhsin Yazıcıoğlu Kabri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Talatpaşa Bulvarı’ndan yolun karşısına geçtiğiniz zaman, geziye iki müze daha ekleyebilirsiniz. Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi ve biraz daha yukarıda bulunan Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, yol üzerinde görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Kale’nin Yokuşu

Hamamönü’nden ayrılıp, yokuşları tırmanmaya başlıyoruz. Buradaki mekanlarda bir çay-kahve molası verebilir veya yöresel ürünleri satan dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Suluhan ve Pirinç Han başta olmak üzere Ankara Kalesi’nin alt tarafında gezebileceğiniz çok sayıda yer bulunmaktadır. Bunları ayrı bir yazının konusu haline getirebiliriz. Şimdi, rotamızı çok değiştirmeden yola devam ediyoruz 🙂

Koyunpazarı Sokak üzerinden Kale’ye yaklaştıkça Çengelhan Rahmi Koç Müzesi ile Erimtan Sanat ve Arkeoloji Müzesi de ekleniyor gezilecek yerler listemize. Her ikisi de oldukça modern ve görülmeye değer müzeler. Arından Ankara Kalesi’nin surlarına girmeden önce, biraz aşağıda kalan Anadolu Medeniyetleri Müzesi‘ni de unutmamak gerek elbette. Anadolu medeniyetleriyle ilgili en önemli müze olma özelliğini taşıyan bu yer, Ankara’da görmeniz gerekenler müzeler listesinde ilk sıralarda.

Surlardan İçeriye Ankara Manzarası!

Kahvaltının, kahvenin ve müzelerinden ardından Ankara Kalesi’nin surlarından içeri adımımızı atıyoruz. Kalenin iç surlarına gelene kadar kısa bir yolculuk yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Ankara Kalesi’nin utanç kaynağı olan duvar yazıları silindiği için şanslıyız. Bu konu hakkında Ankara Kalesi’ndeki Yazılar Silindi başlıklı haberden bilgi alabilirsiniz.

Ve Ankara Kalesi‘nin tepesinde 360 derece Ankara manzarası karşınızda! Birkaç güzel fotoğraf ile günü tamamlarken; Anıtkabir, Atakule, Gençlik Parkı, 19 Mayıs Stadyumu gibi yerleri gördükten sonra bu gezide size eşlik eden kişiye, ”Bak! Bizim ev şu taraflarda bir yerde.” diyebilirsiniz 🙂

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar