• (Alış) 5.811 TL
    • (Satış) 5.822 TL
    • (Alış) 6.729 TL
    • (Satış) 6.741 TL

İnek Bayramı’na Yasak!

İnek Bayramı’na Yasak!
4 Mayıs 2017 13:10

1859 yılında Sultan Abdülmecid döneminde kurulan Mekteb-i Mülkiye, cumhuriyet devrinde Ankara’ya taşınarak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne dönüşmüş olarak eğitimini sürdürmektedir. Osmanlı Devleti döneminde sivil yönetici sınıfını yetiştirme amacıyla açılmış olan okul, Türkiye’de iktisat, işletme, maliye, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi, kamu yönetimi ve siyaset bilimi alanlarında eğitim veren en köklü eğitim kurumudur. Osmanlı’dan Günümüze: Mekteb-i Mülkiye başlıklı yazımızdan okul ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Türk siyasetinin etkin isimleri yıllarca Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olurken, bu fakültenin bir diğer özelliği de İnek Bayramı’dır. Okulun Ankara’ya taşınmasından sonra başlayan bu gelenek, fakültenin en önemli etkinliğidir. Etkinliğin genel amacı, öğrenciler tarafından okul yönetiminden ülke yönetimine kadar görülen yanlışların eleştirilmesi ve ardından sene boyunca ”İnek” gibi çalışan öğrencilerin eğlenmesidir.

Son dönemde iktidar kanadından Akit Gazetesi başta olmak üzere Mülkiye’nin İnek Bayramı’na karşı karalama kampanyaları yapılmaktaydı. 2016-17 Eğitim Dönemi’nde ise Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından İnek Bayramı önce kısıtlandı, sonra kaldırıldı. Peki bu olay nasıl gelişti?

İnek Bayramı Kısıtlandı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı, öğretim elemanlarına bir yazı göndererek ”güvenlik önlemleri” gerekçesiyle İnek Bayramı etkinliklerine misafirlerin ve mezunların alınmayacağını açıkladı.

“Geleneksel İnek Bayramı etkinlikleri 4-5 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Ankara Üniversitesi genelinde halen uygulanan güvenlik önlemleri gereğince; İnek Bayramı süresince Cebeci Kampüsü’ne sadece kampüs öğrencileri, öğretim elemanları ve çalışanları alınacaktır. Misafirlerin ve mezunların kampüse girişi mümkün olamayacaktır.

Gereğini saygılarımızla rica ederiz.
DEKANLIK”

Etkinlik Yasaklandı

İnek Bayramı’na getirilen kısıtlamaya tepkiler sürerken, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü yeni bir açıklama yaparak İnek Bayramı’nın iptal edildiğini duyurdu.

“Rektörlüğümüze ulaşan çeşitli güvenlik tehditlerine dair bazı duyumlar sebebiyle, Üniversitemiz Cebeci Yerleşkesinde 02-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında bilimsel ve akademik etkinlikler dışındaki hiçbir faaliyete izin verilmeyeceği Ankara Üniversitesi Rektörlüğünce bildirilmiştir. Bu nedenle, 04-05 Mayıs 2017 tarihleri için planlanan İnek Bayramı yapılamayacaktır. Bilgilerinize sunarız.”

Mülkiyeliler Tepkili

Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Erdal Eren başta olmak üzere öğrenciler İnek Bayramı’na getirilen yasakların ve kısıtlamaların kaldırılması için çabalarını sürdürüyor. Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Erdal Eren öğrencilerin kararı dışında bir kararı tanımayacaklarını söyledi.

“80 yıldır yapılan geleneksel bir etkinliği, güvenliği sağlamakla yükümlü kişilerin, güvenlik bahanesine sarılarak yasaklamasını kınıyoruz” denilen açıklamanı tamamı şöyle:

“Kamuoyuna Duyuru

Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye’nin, İstanbul’dan Ankara’ya taşınmasının ardından kutlanmaya başlanan İnek Bayramı, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yasaklandı. 4-5 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan ve tüm hazırlıkları tamamlanmış etkinliklerin bir gün önce yasaklanması, Fakültemize, öğrencilerimize ve öğretim üyelerimize yönelik iki yıldır sürdürülen sistematik saldırının yeni bir aşamasıdır.

Bu yıl, İnek Bayramı’na önce mezunların alınmayacağının, ardından da bayram etkinliklerinin Rektörlük tarafından yasaklandığının ortaya çıkmasının ardından gün boyunca çeşitli girişimlerde bulunduk. Hem Festival Komitesi (FESKOM) temsilcileri hem Dekanlıkla görüşmeler yapıldı. Kamu yöneticileriyle doğrudan ya da dolaylı biçimde yapılan görüşmelerle yasağın kaldırılması sağlanmaya çalışıldı. Önce, mezunların etkinliklere katılımı konusundaki sorun çözüldü. Gerek öğrencilerin gerek Mülkiyeliler Birliği’nin girişimleri sonucunda İnek Bayramı’nın planlandığı gibi ve öğrencilerin kararı doğrultusunda yapılabileceği de ortaya çıktı. Daha sonra Dekanlık tarafından İnek Bayramı’nın yapılabileceği bilgisi Mülkiyeliler Birliği’ne iletildi. Ancak akşam saatlerinde Rektörlük, duyumlara dayanarak Mayıs ayı boyunca akademik faaliyetler haricindeki bütün etkinliklerin yasaklandığını SBF Dekan Vekiline bildirdi. Bu bildirim üzerine Dekanlık etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

80 yıldır yapılan geleneksel bir etkinliği, güvenliği sağlamakla yükümlü kişilerin, güvenlik bahanesine sarılarak yasaklamasını kınıyoruz. İnek Bayramının güvenliğini tehdit edenlerin kimler olduğu ortadadır. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün SBF öğrencilerini tehdit edenler hakkında gerekli yasal işlemleri yapmak yerine, İnek Bayramını yasaklaması, sosyal medya ve kimi gazetelerde fakültemizin geleneğini ve öğrencilerini hedef gösterenlerle aynı zeminde hareket ettiğini göstermektedir.

İnek Bayramı, en çok fakülte hocalarının ve yönetimlerinin mizahi bir üslupla eleştirildiği, sadece SBF için değil, bütün Ankara için önemli sosyal ve kültürel bir etkinliktir.

Gün boyunca öğrencilerin, Fakülte yönetiminin ve Mülkiyeliler Birliği’nin İnek Bayramı’nın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi yönünde yaptığı girişimler Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından akşam saatlerinde reddedilmesi, Üniversitenin bugünkü yönetiminin üniversiteyi yönetme yeteneğinin kalmadığının kanıtıdır.

Bu süreçte öğrencilerimizin yanında ve dayanışma içinde olacağımızı beyan ediyoruz.

Başta öğrencilerimiz olmak üzere fakültemize karşı gelişebilecek herhangi bir saldırıdan, iki gündür bu provokasyonu planlı bir biçimde örgütleyenlerle, buna boyun eğen üniversite yönetimi sorumludur.

Gerçek dışı iddialarla yapılan yayınlar hakkında da gerekli hukuki girişimleri başlatacağımızın bilinmesini isteriz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu”

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar