• (Alış) 5.363 TL
    • (Satış) 5.373 TL
    • (Alış) 6.076 TL
    • (Satış) 6.087 TL

Kahramanmaraş Tanıtım Günleri

Kahramanmaraş Tanıtım Günleri
1 Ekim 2018 15:25

Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) İl Tanıtım Günleri kapsamında düzenlenen 4. Kahramanmaraş Tanıtım Günleri bu sene de yoğun ilgi gördü. Maraş dondurmasından, Çağlayancerit cevizine, Maraş yoğurdundan yapılan tarhanadan, tescilli Maraş ipek biberine kadar pek çok ürünü sergileyen festival, 27 – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında Ankaralılarla buluştu.

Kapıdan içeri girdiğiniz anda birbirinden güzel kokular size merhaba diyor. Geniş bir alana sahip olan AKM’nin her bir köşesi Maraş’a ait bir tat ve dokuyla bezenmiş. Bu cazibeye dayanamayıp kendinizi, yöresel ürünler çadırlarından birinin önünde oluşan kuyruklarda bulma ihtimaliniz oldukça yüksek. Biz de La Ankara olarak bu çadırlardan birinde lezzetli içli köfteyi ve muhteşem ciğeri tadarken, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Cevdet Kabakçı ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Organizasyon Sorumlusu İlyas Karageçen ile Tanıtım Günleri ve Kahramanmaraş hakkında sohbet ettik.

Maraş’ın ekonomiye katkısı büyük

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Cevdet Kabakçı’dan Maraş’ın Türkiye ekonomisinde ilk 15’in içinde yer aldığını ve katkısının çok büyük olduğunu öğreniyoruz. Osmanlı’dan bu yana devam eden sim sırmadan bakırcılığa, ağaç oymacılığından iğne oyacılığına kadar pek çok eski mesleğin Kahramanmaraş’ta hala icra edilmekte olduğunu vurguluyor Cevdet bey.

Maraş Turizm’de de iddialı!

4 iklimi, 500 kadar endemik bitkiyi, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine eklenen Eshab-ı Keyf’i görebileceğiniz Kahramanmaraş’ın en iddialı olduğu alanlardan biri de kış turizmi. Kahramanmaraş’ın en erken kar yağan ve en geç kar eriyen, şehre sadece 15 km uzaklıkta bulunan uluslararası standartlardaki Yedikuyular Kayak Merkezi’nin, kış turizminin yeni adresi olması hedefleniyor.

Cevdet bey, Kurtuluş Harbi’ni başlatan Kahramanmaraş’ımıza bu yıl kış sezonunda 1,5 milyon turist gelmesini umuyoruz, herkesi Kahramanmaraş’ı ziyaret etmeye bekliyoruz diyerek sözlerini tamamlıyor.

Giderek artan bir ilgi var!

Ankara’da 4.sü düzenlenen Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’nin geçtiğimiz senelerde de ilgi gördüğünü söyleyen organizasyon sorumlusu İlyas bey, bu seneki fuarın 3 kat daha yoğun bir ilgi ile karşılandığını belirtiyor. Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’ne bu sene 400.000 kişilik bir katılım olduğunu ve ilginin her geçen yıl giderek artığını ekliyor.

La Ankara olarak bu keyifli sohbet için Cevdet Kabakçı’ya ve İlyas Karageçen’e teşekkür ediyoruz. Kahramanmaraş’tan bahsederken duydukları gurur ve mutluluk bizi de bu güzel şehri ziyaret etmek için birçok sebep olduğuna ikna etmeye yetti.

 

Ankara’da 4. Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’ne geldiğimiz için memnun bir şekilde ayrılırken; Kahramanmaraş yoğurdundan yapılan kuru tarhanayı, içli köfteyi, ciğeri ve tabi ki meşhur olması tesadüf olmayan Maraş dondurmasını – henüz denemediyseniz – denemenizi tavsiye ediyoruz.

Melda AKALIN

Melda AKALIN

📌ODTÜ'lü Filozofumtrak 🤔🎓 📌ArtLover 🎭🎨🎵🎬💃🏼 📌Member of AFSAD

Bir Yorum Yazın

La Facebook

Reklamlar

Reklamlar

Reklamlar

X