• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Perseid Meteor Yağmuru 2017

Perseid Meteor Yağmuru 2017
2 Ağustos 2017 19:04

Yılın en renkli gök olaylarından biri olan Perseid göktaşı yağmuru, 12-13 Ağustos tarihlerinde yaşanacak. ”Şişkin Ay”ın gökyüzünü bu tarihlerde aydınlatması nedeniyle meteor yağmuru güçlükle görülebilecek. Ay olmadığı zamanlarda çok daha rahat gözlemlenebilen meteor yağmuru, bu yıl aynı heyecanını taşımasa da bu güzel olayı gözlemleyebilirsiniz.

Normal zamanlarda ”yıldız kayması” olarak nitelendirdiğimiz olay, göktaşının kütle çekim etkisiyle atmosfere girerek yanmasıdır. Bu anlık yanmalar, ”yıldız kayması” olarak adlandırılmaktadır. Perseid meteor yağmuru ise saatte 100’e yakın yıldız kayması izleyebileceğimiz bir olaydır.

Yaz dönemine denk gelen bu gök olayı, açık havalarda seyrine doyum olmayan bir keyif sunmaktadır. Tabi bu olayı rahatça gözlemeyebilmek için şehir ışıklardan uzak ve olabildiğince karanlık bir ortamda bulunmanız gerekmektedir.

Perseid Meteor Yağmuru Nedir?

109/Swift-Tuttle kuyrukluyıldızı, her 133 yılda bir Güneş etrafında tur atmaktadır. Bu tur sırasında gerisinde bıraktığı parçalar ise Dünya’nın yörüngesiyle kesişmekte ve bu dönemde meteorlar atmosfere girmektedir. Her yıl hemen hemen aynı döneme denk gelen bu geçiş, güzel bir görsel şölen sunmaktadır.

Perseid Meteor Yağmuru Saati

Her yıl Ağustos ayının ortalarında gözlemlediğimiz bu olay, hem kuzey hem de güney yarım küreden görülebilmektedir. Ülkemizden de rahatlıkla izlenebilen bu olayı gözlemlemek için havanın kararmış olması yeterlidir. Daha çok gece yarısı vakitlerinde, en karanlık anlarda göktaşı yağmurunu seyredebilirsiniz.

Perseid Meteor Yağmuru ve Ankara

Başkent Ankara’da hem meteor yağmurunu hem de normal dönemlerde yıldızları izleyebilmek için şehirden uzak bir yer seçmeniz gerekiyor. Şehir ışıklarından uzaklaşarak yıldızları çok daha net görebilirsiniz.

Gök olaylarını izlemek için Ankara’da en çok tercih edilen yerlerin başında, İncek’teki Ankara Üniversitesi Rasathanesi gelmektedir. Öğrenci 2,5 TL ve Tam 5 TL şeklinde ücret ödeyerek burada gök cisimlerini teleskopla gözlemleyebilirsiniz.

Gökyüzü izlemek için rasathaneyi tercih etmiyorsanız; Mühye Köyü‘nün yukarı kısımları, Bala yakınlarındaki Beynam Ormanları ve Kazan yakınlarındaki Kurtboğazı Barajı gibi yerler, şehre en yakın lokasyonlardır.

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar